SUPPORT Saugykla | Įrankiai

Problemų sprendimas – tai geresnis gebėjimo klasifikuoti problemas, situacijas ir jas spręsti panaudojimas. Problemų sprendimo procesas yra susijęs su metakognityviniais užduoties vykdomosios kontrolės gebėjimais, tokiais kaip savikontrolė ir savireguliacija, ir turi tendenciją juos ugdyti. Projekte SUPPORT, siekdami ištirti problemų sprendimo sampratą, remdamiesi partnerių ir suinteresuotųjų šalių žiniomis ir patirtimi, surinkome nurodytų priemonių ir metodikų rinkinį.

Pagrindiniai įrankių pasirinkimo kriterijai, kuriuos rasite toliau, buvo šie:

Paprasta: stengėmės pasirinkti priemones ir (arba) metodikas, kurias lengva naudoti ir (arba) įgyvendinti ugdymo procese (paprastas, bet ne supaprastintas).

Veiksmingi: kalbant apie veiksmingumą, turimi omenyje “tradiciniai” metodai, kurie pasirodė esantys naudingi, metodai, kurie buvo išbandyti ir davė apčiuopiamų rezultatų (šiek tiek diskutuotina), arba tiesiog metodikos, kurias galima laikyti veiksmingomis dėl jų specifinių savybių ir poreikių, į kuriuos jos atsižvelgia (pvz., metodai, skirti neraštingiems žmonėms, mažumų atstovams, žmonėms su psichikos, neurologine ir fizine negalia, migrantams ir (arba) pabėgėliams, nepalankioje padėtyje esantiems žmonėms ir t. t.).

Įvairiapusiškumas: panašiai kaip ir paskutiniame efektyvumo punkte, įvairiapusis problemų sprendimo metodo metodas gali sudaryti sąlygas didesnei įtraukčiai jį įgyvendinant ir taip atliepti įvairesnius besimokančiųjų ir pedagogų poreikius.

Nereikalauja specializuotos infrastruktūros: mums buvo svarbu pasiūlyti metodus, kuriuos pedagogai ir besimokantieji galėtų naudoti be jokių apribojimų ir kurie leistų juos labiau įtraukti į ugdymo procesą, taip pat būtų teisingesni pedagogams, dirbantiems nepalankioje padėtyje esančiose vietovėse ir neturintiems ar neturintiems galimybių gauti pakankamo biudžeto.

Įrankiai SUPPORT

Problemų sprendimo drobė: buvo pasirinkta kaip priemonė, leidžianti optimizuoti problemos sprendimo procesą arba pasiekti tikslą per trumpiausią įmanomą laiką ir minimaliomis pastangomis, taigi būti greitesniam ir mokėti laiku reaguoti į problemas.

Canvas aprašymas (anglų kalba) 

Detektyvai: Detektyvai (tyrėjai) – tai kritiniu mąstymu ir kūrybiškumu paremtas metodinis žaidimas. Pagrindinis motyvuojantis veiksnys yra intriga. Detektyvai turi logiškai pagrįsti, kodėl sprendimui pritariama arba jis atmetamas. Stiprinami analizės, kritinio mąstymo ir sintezės įgūdžiai, o metodas skatina kūrybišką, netradicinį mąstymą, kuris ateityje padės spręsti kitas problemas.

 Detectives aprašymas (anglų kalba) 

Karšta lava: Žaidime reikia suprasti, kaip įveikti įsivaizduojamą lavos srautą. Žaidėjai turi tris akmenis, kuriuos gali naudoti lavos srautui kirsti. Tačiau pirmiausia jie turi laikytis tam tikrų taisyklių ir nuostatų. Šis žaidimas gerina problemų sprendimo įgūdžius, nes dalyviai mokosi dirbti kartu, kad rastų problemos sprendimą.

Hot Lava aprašymas (anglų kalba) 

“Iceberg”: ši priemonė pasirinkta todėl, kad ji skatina besimokančiuosius gilintis į įvairius problemos aspektus, galbūt ir kvestionuoti patį problemos teiginį. Be įvairių įgūdžių, į kuriuos atkreipiamas dėmesys, be problemų sprendimo, ši veikla taip pat ugdo kritinį mąstymą, įtikinėjimą ir savo nuomonės reiškimą.

Iceberg aprašymas (anglų kalba) 

Kaip jūs plaukiate savo gyvenimo laivu?: ši veikla pasirinkta todėl, kad joje konkrečiai sprendžiamos gyvenimo problemos, su kuriomis susiduria besimokantieji, ir ji skatina juos pažvelgti plačiau. Įsivaizduodami savo gyvenimą kaip laivą, dalyviai iš naujo kontekstualizuoja savo gyvenimo situacijas, pažvelgia į savo problemas iš perspektyvos ir įsigilina į tam tikrus klausimus. Kartu su problemų sprendimu ši veikla ugdo savirefleksiją ir asmeninę motyvaciją.

 Life Ship aprašymas (anglų kalba) 

Susitikimo laikrodis: Tai tinkamas metodas, padedantis pagerinti bendravimą ir bendradarbiavimą tarp mokymo grupės dalyvių arba pasidalyti patirtimi (kaip buvo išspręsta problema). Metodas puikiai veikia, jei mokymo grupės nariai mažai pažįsta vienas kitą; bendravimas ir bendradarbiavimas grupėje vyksta sunkiai. Taip pat labai tinka dalytis patirtimi sprendžiant tam tikras problemas arba išsiaiškinti grupės narių nuomonę konkrečiais klausimais.

 Meeting Clock aprašymas (anglų kalba) 

Minčių žemėlapiai: Šis metodas padeda suprasti ir spręsti iškilusią problemą. Jį pasiūlėme todėl, kad juo atsižvelgiama į žmonių, kurie mokosi vizualiai, poreikius. Dėl savo pobūdžio ir būtinybės filtruoti informaciją prieš ją užrašant, jis taip pat labai padeda ugdyti kritinį mąstymą ir gebėjimą susieti informaciją. Jis tinka projekto turiniui, nes gali būti naudojamas problemoms spręsti ir juo atsižvelgiama į skirtingus mokymosi stilius.

Mind Maps aprašymas (anglų kalba) 

Problemų medis: ši priemonė pasirinkta todėl, kad ji apima kelis problemų sprendimo etapus: problemos iškėlimą, smegenų šturmą ir sprendimų priėmimą. Jame ypač daug dėmesio skiriama problemos priežastims ir pasekmėms tirti pasitelkiant vizualizaciją. Dalyviams dirbant su savo medžiu mažose grupėse, o vėliau pristatant savo rezultatus kitoms grupėms, ši veikla ugdo ir kitus įgūdžius: tarpasmeninius (per bendravimą) ir viešojo kalbėjimo.

Problem Tree aprašymas (anglų kalba) 

Paieška – išspręsti – Snocciolano: Dalyviai nustato situaciją, kurią nori pavaizduoti. Sudaroma veikėjų grupė ir stebėtojų grupė. Aktoriai nusprendžia, kaip pavaizduoti temą, pasiskirsto vaidmenimis, nusprendžia dėl dialogų ir t. t. Stebėtojams duodami nurodymai, ką stebėti: Kokią problemą pavaizduota? Ką aš stebėjau? Ar tai padėjo išspręsti problemą? Kokie sprendimai buvo rasti? Koks sprendimas buvo
been made? Have everyone’s ideas been considered? The performance is followed by a moment of sharing during which the group of observers exposes what is marked on the cards and the group of actors tells how they lived the experience.

Search – Solve – Snocciolano aprašymas (anglų kalba) 

Šešios mąstymo kepurės: ši priemonė buvo pasirinkta, nes ji ypač naudinga smegenų šturmui ir sprendimų priėmimui: ji leidžia dalyviams pažvelgti į problemą iš skirtingų perspektyvų, užsidėjus kelias “mąstymo kepures”. Taip problema nagrinėjama iš kelių skirtingų kampų. Tai ugdo analitinį mąstymą ir kūrybiškumą.

Six Thinking Hats aprašymas (anglų kalba) 

Keisti akiniai: tai mokymo metodas, leidžiantis įvertinti situaciją iš kitos perspektyvos, pažvelgti į kai kuriuos dalykus “kitomis akimis”. Visi dalyviai turi įsijausti į jiems priskirtus vaidmenis ir spręsti problemą “užsidėję keistus akinius”. Mes, kaip konsorciumas, nustatėme, kad empatija yra pagrindinis įgūdis sprendžiant konfliktus ir iššūkius, todėl ir buvo pasirinkta ši priemonė

Strange glasses aprašymas (anglų kalba) 

Tandem Facilitation Toolbox: Šis metodas yra labai geras būdas, padedantis spręsti bendravimo problemas daugiakalbėje aplinkoje, be to, juo pasinaudojant bendrais grupės interesais, padedama ugdyti kalbinius įgūdžius. Pasirinkome jį, nes manome, kad jis gali būti tikrai naudingas daugiakalbėje suaugusiųjų klasėje, padėdamas užpildyti kalbų spragas, pažadinti susidomėjimą skirtingomis kalbomis ir jų panašumais, taip pat padėti toliau ugdyti kalbinius ir bendravimo gebėjimus. Manome, kad jis atitinka projekto turinį, nes atitinka suaugusiųjų, turinčių labai žemus raštingumo įgūdžius, iš etninių mažumų ir
migrants/refugees

Tandem Facilitation Toolbox aprašymas (anglų kalba) 

Išbandykite! Tikriausiai galite: Šis metodas yra veiksmingas koučingo praktikoje. Jis padeda besimokančiajam įveikti išankstines nuostatas ir baimes. Daugelio dalykų gyvenime ar darbe neišbandome ne tik dėl racionalių priežasčių, bet dažnai ir dėl savo vidinių įsitikinimų ar prielaidų, kurias darome kiekviename žingsnyje. Lygiai taip pat trukdyti mums gali ir nuostatos: “Nebandysiu”, “Tai ne man”, “Tai rizikinga”. Tokie ir panašūs žodžiai atspindi mūsų vidinį dialogą, kai susiduriame su būsimais pokyčiais. Jei mokytojas / mentorius darbuotojo kalboje išgirsta ribojančius sakinius, jis / ji pirmiausia turi padėti besimokančiajam pastebėti ir įvertinti tokius sakinius 

Test it! Probably you can aprašymas (anglų kalba) 

Tie, kurie pasakoja istorijas, valdo pasaulį: ši veikla buvo pasirinkta todėl, kad ja dekonstruojamos gerai žinomos istorijos, legendos ir mitai, nustatant įvairius aspektus, ypač problemas, su kuriomis susiduria veikėjai. Ji lavina ne tik analitinį mąstymą ir klausymosi įgūdžius, bet ir vaizduotę bei užuojautą, nes dalyviai tiria, kaip jie reaguotų panašioje situacijoje.

Those we tell stories, rule the world aprašymas (anglų kalba) 

Įjunkite lemputę: Pradėdami nuo realios istorijos, kurioje siūloma problema, dalyviai individualiai rašo daugiau idėjų, kaip ją išspręsti. Kiekviena idėja surenkama ant lapo, kad būtų galima surinkti visas idėjas ir sugrupuoti jas pagal panašius sprendimus. Siekiama gauti pasiūlymų derinį, kuris išryškina kelių sprendimų galimybę, o tai yra esminis atskaitos taškas siekiant paveikiai spręsti problemas

Turn on the buld aprašymas (anglų kalba) 

Pasidalykite savo mintimis ir nuomonėmis su kitais mokytojais

Prisijunkite arba registruokitės