SUPPORT terminų žodynėlis

SUPport of Problem-solving mentality in lifelOng leaRning for Trainers project

Europos Komisija įvardijo problemų sprendimą ir gebėjimą spręsti problemas bei dirbti bendradarbiaujant kaip pagrindinį minkštųjų įgūdžių, kuriuos reikia įgyti kaip bendrųjų kompetencijų dalį, rodiklį. Projekto „Parama mokytojams stiprinant problemų sprendimo kompetencijas mokymesi visą gyvenimą“ SUPPORT partnerių nuomone, suaugusiųjų mokymasis susideda iš nuolatinio problemų kėlimo ir sprendimo proceso, ypač kalbant apie žemesnio lygio gebėjimų ar kvalifikacijos asmenis, kai susiduriama ne tik su žinių ir įgūdžių stoka, bet ir įvairiomis išankstinėmis nuostatomis, socialine atskirtimi, stereotipais, kalbos barjerais, kultūriniais apribojimais ir kt. Siekdami įtraukti ir padėti mokytojams stiprinti savo problemų sprendimo įgūdžius, mes nustatėme svarbių/ esminių sąvokų rinkinį, kuris yra aktualus plėtojant problemų sprendimo kompetencijas.

Konkrečiau, SUPPORT tikslai, atsižvelgiant ir į konkrečius Erasmus+ programos tikslus švietimo ir mokymo srityje, bus tokie:

SUPPORT sąvokų žodynas

Problemų sprendimas: Problemų sprendimas yra problemos formulavimo, galimų sprendimo būdų/alternatyvų numatymo ir atitinkamų veiksmų eigos procesas. Problemų sprendimo procesas yra susijęs su metakognityviniais užduoties vykdymo kontrolės gebėjimais, tokiais kaip savikontrolė ir savireguliacija, ir yra linkęs juos plėtoti. Projekto SUPPORT požiūriu, suaugusiųjų mokymasis susideda iš nuolatinio problemų kėlimo ir sprendimo proceso, ypač kalbant apie žemesnių įgūdžių ar kvalifikacijos asmenis, kai mokymosi galimybes ir aplinkas apriboja ne tik žinių stoka, bet ir tenka susidurti su įvairiais išankstiniais nusistatymais, socialine atskirtimi, stereotipais, kalbos barjerais, kultūriniais apribojimais ir kt.

Problemos iškėlimas:

Problemos iškėlimo procesas. Problemos iškėlimas yra problemos sprendimo proceso, apimančio problemos identifikavimą ir sprendimą, dalis. Norint iškelti problemą, reikia intelektualios vizijos ir supratimo apie tai, ko trūksta; čia svarbų vaidmenį atlieka kūrybiškumas.

 

Problemos formulavimas:

Probleminio klausimo peržiūros procesas, kad būtų galima pradėti arba tęsti sprendimo procesą. Tai dalis didesnio problemos proceso, apimančio problemų radimą ir sprendimą. Problemos nustatymas (arba problemos įrėminimas) iš esmės apima kritinio mąstymo taikymą.

Smegenų šturmas:

Smegenų šturmas yra veikla, kai žmonių grupė ar asmuo kuria naujas idėjas ir sprendimus konkrečios kliūties pašalinimui. Žmonės geba laisviau mąstyti ir siūlo kuo daugiau spontaniškų naujų idėjų. Visos idėjos be kritikos užrašomos ir po protų šturmo idėjos įvertinamos. Šį terminą išpopuliarino Alexas Faickney Osbornas 1967 m. knygoje Applied Imagination.

Sprendimų priėmimas:

Pažinimo procesas, kurio metu pasirenkami galimų alternatyvių variantai (įtakojami pasirenkančiųjų požiūrio ar įsitikinimų), gali būti racionalus arba neracionalus. Sprendimų priėmimo procesas yra samprotavimo procesas, pagrįstas sprendimus priimančiojo asmens vertybių, pageidavimų ir įsitikinimų prielaidomis. Kiekvienas sprendimų priėmimo procesas lemia galutinį pasirinkimą, kuris gali paskatinti imtis veiksmų arba ne. Sprendimų priėmimas yra pagrindinis elementarus veiksmas sprendžiant problemas, ypač Europos psichologiniuose tyrimuose.

Įtrauktis:dabartinės diskusijos apie mokymosi aplinką išsiplėtė, įtraukdamos poreikį spręsti seksizmo ir rasizmo problemas (Hayes ir Colin 1994), susipynusias galios ir priespaudos sistemas (Tisdell 1993b) ir socialinį teisingumą (Shore ir kt., 1993). Šis platesnis veiksnių, turinčių įtakos mokymuisi, supratimas verčia suaugusiųjų švietėjus svarstyti, kaip jie galėtų sukurti aplinką, kurioje būtų sprendžiamos šios problemos

Išlaikymas: po registracijos besimokančiųjų išlaikymas išlieka vienu iš svarbiausių bet kurios formaliojo, neformaliojo ir savaiminio švietimo struktūros akcentų. Išlaikymas yra susijęs ne tik su besimokančiųjų skaičiumi per tam tikrą laikotarpį. Institucijos nuolat stebi ugdymo programų poveikį.besimokančiojo sėkmei ir ugdymosi pažangai.

Informacijos teikimas: aktyvesnis dalyvavimas ir siekis įtraukti kuo daugiau žmonių, kuriems mokymasis sunkiau prieinamas dėl įvairių priežasčių

Mūsų uždaviniai

1. Remti ir plėtoti mokytojų/trenerių instruktorių kompetencijas įveikiant kylančius iššūkius ir sprendžiant problemas

2. Pagerinti besimokančiųjų bendrąsias kompetencijas, kuriant palankias mokymuisi aplinkas

3. Skatinti Europos mokymosi visą gyvenimą politiką ir jos reformas, remti švietimo modernizavimą teikiant konkrečias rekomendacijas, didinti jos žinomumą.

4. Didinti informuotumą apie įtraukiojo ir bendradarbiavimu grindžiamo švietimo svarbą